Zvieratkovo - hotel pre psov

Prečo je dobré kastrovať zvieratá

Vo zvieracej svorke existuje určitá hierarchia a každý člen svorky má úlohu, ktorá pomáha svorke prežiť. Tak ako na smetisku nie je dobré mať dvoch kohútov, ani svorka nemáva dvoch vodcov, ale vždy len jedného alfa samca, resp. alfa samicu. Ak teda do svorky príde nový silný jedinec, začne sa boj o dominanciu a postavenie vodcu svorky.

Zvieratá, podobne ako ľudia, prechádzajú rôznymi hormonálnymi zmenami, súvisiacimi s ich životným cyklom ako aj ročným obdobím. Preto, aj inokedy kľudný jedinec sa môže dostať kvôli návalu hormónov do „problémov“ a vyvolať v lepšom prípade nezhody alebo nervozitu v svorke, v horšom prípade zaútočiť na iného člena svorky a spôsobiť mu zranenia, niekedy aj smrť. Submisívni a neistí majitelia psov tento stav ešte umocňujú svojou neistotou a strachom o svojho psíka, čo útočníka ešte viac poháňa vpred, nakoľko svorka nemá mať slabých jedincov, nakoľko to svorku ohrozuje.

Kastrovaní jedinci majú nízku úroveň hormónov a tým aj nižšiu potrebu dominancie. Zároveň ich hladina hormónov výrazne nekolíše a ich správanie je preto viac predvídateľné. Preto sa do útokov a súbojov dostávajú omnoho zriedkavejšie ako nekastrované jedince.

Udržať rozmnožovací mechanizmus zvieraťa funkčným je nesmierne ťažké a tak čím viac hormonálnych cyklov zviera zažije, tým je jeho telo vyčerpanejšie a jeho obnova zdravia horšia. Zamerali sa na to vedci a zistili, že priemerný vek kastrovaného zvieratka je AŽ O 25-30% DLHŠÍ ako u nekastrovaných jedincov, nakoľko nekastrovaní jedinci často trpia na rakovinu mliečnych žliaz alebo prostaty a predčasne opúšťajú naše domácnosti, čo všetkým láme srdce. Bližšie sa o štúdii dočítate tu:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0061082&fbclid=IwAR1ie8kkxEO300On6cY7kUJaNSOiMzJuYOGK6b5Im7VuNoJSZPV4OtaDcEY

V neposlednom rade je tu problém preplnených útulkov, ktoré sa denne boria s nechcenými psíkmi a „továrňami“ na šteniatká. ktoré často trpia rôznymi dedičnými chorobami a deformáciami a stávajú sa nechcenými často už vo veľmi útlom veku.

Pre všetky tieto skutočnosti odporúčame kastráciu všetkým majiteľom psíkov a snažíme sa, nielen v tomto smere, ísť príkladom. Pre viac informácií kontaktujte vášho veterinára.